Sylwia Ściegienko – psycholog
Profilowanie psychologiczne w poszukiwaniu osób zaginionych Idea wykorzystywania wiedzy psychologicznej w procesie poszukiwania osoby zaginionej wynika z doświadczeń wskazujących na to, że dzięki dobremu rozpoznaniu stanu psychicznego osoby oraz okoliczności, które wpływały na nią w ostatnich dniach przed zaginięciem można przewidywać co się mogło wydarzyć i gdzie osoba zaginiona przebywa.
Te działania często przyspieszają odnalezienie osoby (bądź jej ciała). Wiedzę o zaginionym i jego funkcjonowaniu buduje się z szeregu pytań, odpowiedzi i prowadzonych na bieżąco analiz. Jednocześnie w planowaniu akcji poszukiwawczej konieczne nałożenie jest powyższych ustaleń na wiedzę o terenie na którym osoba zaginęła.
Trafność profilowania zwykle się zwiększa, gdy wywiad o osobie zaginionej jest prowadzony z kilkoma osobami np. bliscy zaginionego, koledzy z pracy, sąsiedzi. Pozwala to zobaczyć więcej czynników, które mogły wpływać na decyzje osoby zaginionej. Dodatkowo, przy niektórych chorobach np. demencji, depresji, występuje więcej statystycznie powtarzalnych zachowań osób zaginionych.