STATUT GPR OSP WAŁBRZYCH

Przedstawiamy Wam Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą Ochotnicza Straż Pożarna w Wałbrzychu.
Specjalizujemy się w poszukiwaniu żywych osób zaginionych przy pomocy specjalnie szkolonych psów ratowniczych, specjalności terenowej i gruzowiskowej.

Choć nazwa naszej organizacji jest nowa na mapie Polski, gdy poznacie jej skład przekonacie się, że większość z nas znacie od lat. Od 18 września 2018 roku wszystkie swoje działania pragniemy związać z Wałbrzychem.

Naszą Grupę tworzą przewodnicy psów ratowniczych, zawodowi strażacy – aspiranci i oficerowie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu, ratownicy medyczni oraz ratownicy GOPR. Wśród nas są instruktorzy pierwszej pomocy, speleolog, ratownicy wysokościowi, instruktor wyszkolenia psów ratowniczych PSP, osoba specjalizująca się w profilowaniu osób zaginionych. Większość z nas z tematem poszukiwań związana jest od wielu lat, choć wśród nas są i nowi ochotnicy, którzy chcą poświęcić się ratownictwu.

Działalność naszej Grupy ściśle związana będzie z IV. Liceum Ogólnokształcącym z oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Janusza Kusocińskiego w Wałbrzychu, która posiada klasę o profilu strażackim. Dyrekcja oraz wychowawca klasy pożarniczej wchodzą w ścisły skład założycielski OSP, dzięki czemu wspólnie będziemy mogli edukować i rozwijać strażacką pasję wśród wałbrzyskiej młodzieży. Najważniejszym dla nas elementem będzie współpraca ze Specjalistyczną Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą PSP Wałbrzych. Już teraz nasze zespoły z psami pełnią dyżury w ramach SGPR i wspólnie działają w czasie zdarzeń gruzowiskowych.

Siłą naszej Grupy jest jej różnorodność – posiadamy doświadczonych ratowników i zaczynających swoją przygodę z tym tematem, zawodowych strażaków i ochotników, psy z certyfikatami uprawniającymi do udziału w akcjach ratowniczych oraz młode psy w trakcie szkolenia. Połączyła nas pasja oraz chęć działania na rzecz poszukiwań osób zaginionych, jednak naszą siłą napędową jest przyjaźń i chęć wspólnego rozwoju.

Obserwujcie nas, a przekonacie się o tym sami